REFUNDACJA NFZ

Nowe zasady dotyczące refundacji NFZ

Od 01 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe zasady refundacji na zaopatrzenie stomijne, pieluchomajtki, cewniki i inne. Zgodnie z ustawą, zmianie uległ druk wniosku na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze. Zmieniły się także zasady potwierdzania wniosków.

 

Nowe zasady realizacji wniosków na zaopatrzenie comiesięczne oraz przedmioty ortopedyczne. Jak to działa?

 

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował system informatyczny pozwalający lekarzowi lub osobie uprawnionej (pielęgniarce) wystawić i zweryfikować wniosek na zaopatrzenie w refundowane produkty medyczne. Po weryfikacji w gabinecie lekarskim, pacjent udaje się do punktu zaopatrzenia – sklepu medycznego – aby zrealizować zlecenie. Od 2020 roku nie ma potrzeby potwierdzania wniosków w oddziale NFZ. Należy jednak pamiętać, że lekarz nie ma obowiązku potwierdzać wniosku elektronicznie – wciąż może wystawić wniosek ręcznie, co niestety wiąże się z koniecznością wysłania zlecenia do delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym momencie nasuwa się ważne spostrzeżenie – podczas wizyty warto nakłonić lekarza, aby dokonał jednoczesnej weryfikacji wniosku przez system informatyczny.

 

Ważne informacje o refundacji NFZ od 2020 r.

 

 • Nadal obowiązuje papierowa wersja wniosku. Nie wprowadza się wniosków elektronicznych, zmiana dotyczy tylko systemu weryfikacji
 • Wprowadza się możliwość realizacji wniosków na zaopatrzenie comiesięczne jednorazowo na maksymalnie 6 miesięcy
 • Jest tylko jeden wniosek na cały okres zaopatrzenia, co opiszemy szerzej w dalszej części artykułu
 • Wprowadzony jest nowy druk zlecenia składający się z 4 stron
 • Realizacja wniosków na zaopatrzenie comiesięczne (stomia, pieluchomajtki, cewniki) może być realizowana w sklepach internetowych, które mają podpisaną umowę z NFZ. Nasz sklep www.medyczny.store już od 2000 roku współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia
 • Likwiduje się Kartę Zaopatrzenia Comiesięczneg

Wszystkie te zmiany mają na celu skrócenie czasu oczekiwania na potwierdzenie refundacji. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które po hospitalizacji potrzebują zaopatrzenia ortopedycznego takiego jak: wózek inwalidzki, orteza na nogę, rękę i wiele innych. Wcześniej, w trudnych chwilach po wyjściu ze szpitala, na pacjenta niejednokrotnie czekała wizyta w oddziale NFZ lub wysyłka i oczekiwanie na zwrot potwierdzonego zlecenia pocztą. Bez wahania można powiedzieć, że zmiana przepisów jest głębokim ukłonem w stronę pacjenta.

 

Wniosek zaopatrzenia comiesięcznego na 6 miesięcy – o co tu chodzi?

 

Od lekarza dostaniemy wniosek na stomię lub pieluchomajtki (zaopatrzenie comiesięczne), który będzie wystawiony na maksymalnie 6 miesięcy. Ma to zarówno dobre strony, jak i takie, które mogą sprawić pewne trudności. Jeżeli chcemy zrealizować wniosek z rozbiciem na miesiące, warto pamiętać, że przez ten czas jesteśmy przypisani do jednego punktu realizacji.

Jak to rozumieć? Wyjaśnię na przykładzie:

Otrzymaliśmy wniosek na zaopatrzenie w pieluchomajtki i jest wystawiony na okres 6 miesięcy, ale produkty chcemy odbierać co miesiąc. Jest oczywiście taka możliwość lecz tylko w tym jednym punkcie zaopatrzenia. Można by pomyśleć, że to nie jest żaden problem. Nic bardziej mylnego. Nasuwają się pewne pytania:

 • Co kiedy sklep będzie zamknięty z powodu urlopu?
 • Co kiedy znajdziemy tańsze produkty w innym punkcie?
 • Co kiedy nie będzie nam odpowiadał punkt zaopatrzenia, ponieważ nie oferuje wyboru innych produktów?
 • Co kiedy będziemy chcieli realizować wniosek na pieluchomajtki przez internet?

 

Czy można zmienić sklep medyczny w trakcie realizacji zlecenia na pieluchomajtki lub stomię? Oczywiście, że tak!

 

Należy udać się do lekarza po wniosek na kolejne miesiące zaopatrzenia, specjalista anuluje kolejne miesiące i wtedy możemy zmienić sklep medyczny. Należy powiadomić poprzedni punkt odbioru, żeby zwolnił z systemu nasze zlecenie. To jednak zrobią za pacjenta pracownicy sklepu.

 

Czas na przygotowanie do zmian przychodni i sklepów medycznych

 

Każda zmiana systemowa – nawet ta mająca na celu ułatwienie procedur –  wymaga czasu, który jest niezbędny na odpowiednie przygotowanie i oswojenie się z nowościami. Wnioski potwierdzone do końca 2019 roku będą nadal możliwe do zrealizowania do końca 2020 roku. Podsumowując:

 • jeżeli masz zlecenie na zaopatrzenie stomijne lub pieluchomajtki wystawione w dniu 28 grudnia 2019 roku, na okres styczeń, luty, marzec, możesz zrealizować je bez problemu w styczniu na starych zasadach
 • Jeżeli posiadasz potwierdzony w 2019 roku wniosek na wózek inwalidzki to jest ważny do końca 2020 roku

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw  (Dz. U. 2019 poz. 1096)

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1515 i 2429 oraz z 2019 r. poz. 959)

Ostatnie wpisy

Orteza na kolano

Orteza na kolano. Jakie są rodzaje? Jakie zastosowanie?

Wiele osób narzeka na problemy ze stawami, szczególnie na bolące kolana i trudności z poruszaniem się. W przypadku różnego typu... View Article

23 grudnia 2020
Koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu – czym jest, jak działa, jak go używać?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest dostarczenie do organizmu pacjenta mieszanki gazu o odpowiedniej zawartości tlenu. W normalnych... View Article

16 grudnia 2020
Materac przeciwodleżynowy

Materac przeciwodleżynowy. Jak działa i dlaczego warto go mieć?

Długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji wiąże się z szeregiem skutków ubocznych Niestety z tym problemem musi borykać się na... View Article

9 grudnia 2020