Koncentrator tlenu – czym jest, jak działa, jak go używać?

Koncentrator tlenu

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest dostarczenie do organizmu pacjenta mieszanki gazu o odpowiedniej zawartości tlenu. W normalnych warunkach, powietrze składa się mniej więcej z 21 procent tlenu i 78 procent azotu. Rolą koncentratora jest pochłonięcie azotu i – tym samym – dostarczenie choremu odpowiednio dużej ilości O2, to jest około 90 procent.


Koncentrator tlenu vs butla tlenowa

W przeciwieństwie do butli, gaz dostarczany przez koncentrator tlenu nigdy się nie kończy. Stacjonarne odmiany tego urządzenia, mogą pracować nawet przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo, można je połączyć z szeregiem akcesoriów, w tym ze specjalnymi końcówkami nawilżającymi.

Butla tlenowa nie jest tak korzystna z punktu widzenia pacjenta. Mimo zabudowanego reduktora, nie potrafi ona wygenerować ciśnienia o stałej wartości. Poza tym zawsze istnieje ryzyko jej wybuchu, co w przypadku zawartego w niej tlenu, może skończyć się tragicznie. Poza tym korzystanie z butli w warunkach domowych, nie jest proste (ani też bezpieczne). Obsługa koncentratora jest o wiele łatwiejsza i nie wymaga zaawansowanych środków bezpieczeństwa.

Kiedy korzystanie z koncentratora tlenu staje się konieczne?

Stosowanie koncentratora tlenu jest wskazane przede wszystkim przy schorzeniach układu oddechowego. Wielu lekarzy wprowadza go do terapii również wtedy, gdy pacjent cierpi na schorzenia onkologiczne i kardiologiczne. Koncentratory stosuje się najczęściej w przypadku obturacyjnej choroby płuc, mukowiscydozy, astmy, zwłóknienia i nowotworów płuc, a także nadciśnienia tętniczego, niewydolności krążenia, dusznicy i zwłóknienia mięśnia sercowego.

U osób z nowotworami, podawanie prawie czystego tlenu (max 90 procent), znacznie poprawia komfort życia. Poza tym zauważono, że gaz ten spowalnia procesy odpowiedzialne za namnażanie się komórek nowotworowych.

Dlaczego tlen jest tak ważny?

Oczywistym jest, że to właśnie tlen jest niezbędny do pozyskiwania energii w ramach reakcji metabolicznych. Należy jednak podkreślić, że gaz ten odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia wielu schorzeń, gdyż:

  • spowalnia proces rozrostu tkanki nowotworowej,
  • zmniejsza nasilenie objawów alergicznych,
  • przyspiesza regenerację organizmu (zwłaszcza w kontekście odbudowy tkanek),
  • poprawia samopoczucie kobiet w okresie zmian menstruacyjnych i menopauzalnych,
  • wspiera samopoczucie psychiczne pacjenta, skutecznie wspomagając m.in. leczenie depresji,
  • pomaga w usuwaniu skutków długotrwałego i intensywnego zmęczenia, a także stresu.

Reasumując, zastosowanie koncentratora tlenu jest bardzo szerokie i nie ogranicza się wyłącznie do zmniejszania skutków chorób zakaźnych płuc.

Jak wybrać dobry sprzęt, czyli cechy profesjonalnego koncentratora tlenu

Osoby zainteresowane nabyciem koncentratora, mają do dyspozycji dwa typy urządzeń. Pierwszym z nich jest koncentrator stacjonarny, który sprawdza się w przypadku cięższych schorzeń. Charakteryzuje się on wyższą wydajnością i efektywnością. Urządzenie to jest stosowane przede wszystkim w placówkach medycznych, to jest w przychodniach i w szpitalach, ale też – w określonych przypadkach – również w domu. Z kolei urządzenia mobilne są przeznaczone do użytku domowego, ale tylko w przypadku osób, u których zapotrzebowanie na tlen jest zdecydowanie niższe. Mowa tu oczywiście o użytkownikach, u których schorzenia płuc nie są tak dotkliwe. Z urządzeń mobilnych mogą też korzystać osoby, które potrzebują tlenu okazyjnie, np. do poprawy własnego samopoczucia.

ABC korzystania z koncentratora tlenu

Sposób obsługi koncentratora tlenu, jest z reguły dość prosty. Polega on na podłączeniu urządzenia do zasilania, uzupełnieniu wodą destylowaną zbiornika nawilżającego (przy dłuższym stosowaniu jest on obowiązkowy) i włączyć sprzęt. Oczywiście należy również pamiętać o zastosowaniu maski (opcjonalnie specjalne „wąsy”), za pomocą której tlen będzie docierał do płuc pacjenta. Nie można też zapominać o ustawieniu optymalnego przepływu tlenu, którego wartość zawsze określa lekarz!

W przypadku większości schorzeń, stosowanie koncentratora przez całą dobę nie jest wskazane. Czas przepływu tlenu powinien być ustalony przez lekarza. Nawet w przypadku bardzo ciężkich schorzeń (np. POChP), tlen podaje się przez mniej więcej 12 godzin.

Uwaga! Jeśli lekarz nie ustalił odpowiedniego przepływu tlenu, koncentrator należy ustawić na wartość 1.5 litra na minutę.

Gdzie kupić koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu najlepiej kupić u profesjonalnych sprzedawców, którzy zajmują się obrotem sprzętu medycznego. Jednym z nich jest sklep „Strefa Zdrowia”, który ma w swej ofercie koncentratory dostosowane do potrzeb każdego odbiorcy. Sprzęt ten posiada stosowne certyfikaty, dzięki którym nabywca może być pewien, że spełnia on wszystkie aktualne normy bezpieczeństwa. W celu wyboru odpowiedniego modelu, warto zajrzeć do kategorii Koncentratory Tlenu.

Podsumowanie

W czasach pandemii, koncentrator tlenu wydaje się jedną z najbardziej sensownych inwestycji. Należy jednak pamiętać, że rola tego urządzenia nie ogranicza się jedynie do leczenia skutków chorób zakaźnych układu oddechowego, ale też wielu innych schorzeń, dotykających m.in. układu krwionośnego i jego centralnej „części”, czyli serca.