Inhalator dla dzieci. Jak wybrać dobry?

Inhalator dla dzieci

Inhalator to produkt niezbędny na wyposażeniu każdego domu, kiedy pojawiają się dzieci. Pozwala szybko zareagować, kiedy u malucha rozpoczyna się stan chorobowy. Zamysł inhalatora jest bowiem prosty – lek ma przedostać się jak najszybciej do tchawicy i oskrzeli, by przynieść ulgę i zatrzymać chorobę.


Czym jest inhalator?

Inhalator dla dzieci nie różni się od urządzeń przeznaczonych dla dorosłych. Służy do wziewnego leczenia chorób układu oddechowego. Dzięki inhalacji wraz z parą wodną do organizmu dostaje się lek, który nie tylko leczy jednostkę chorobową, ale przynosi również ulgę. Mimo iż leczenie wziewne uważane jest za bezpieczny sposób leczenia, w przypadku dzieci zawsze należy konsultować wszelkie kroki z lekarzem. Organizm dziecka jest bowiem w fazie rozwoju i konieczna jest baczna obserwacja reakcji organizmu. Należy również mieć na uwadze, iż inhalacje powinny być przeprowadzane według ścisłych reguł, by leczenie było skuteczne. Odpowiedni rozmiar cząsteczek jest w tym przypadku niezwykle istotny. Lek ma bowiem dostać się do tchawicy, oskrzeli i pęcherzyków płucnych, a nie osiadać w nosie i w gardle. Dlatego oprócz odpowiedniego urządzenia należy wnikliwie zapoznać się z obsługą inhalatora oraz poznać tajniki prawidłowej inhalacji.

Inhalator dla dzieci – rodzaje

Rynek nowinek technologicznych prężnie się rozwija. Jeszcze kilka lat temu oferty były dość ograniczone. Dziś można wybrać inhalatory tłokowe i ultradźwiękowe, które pracują wydajnie przez wiele lat.

Inhalator tłokowy

To najczęściej używany sprzęt przez rodziców. Zasada użytkowania jest prosta, a cena atrakcyjna. Do komory nebulizacyjnej wlewa się lek lub sól fizjologiczną, który następnie zmienia swój stan skupienia. Następnie kompresor tłoczy powietrze pod ciśnieniem, a filtr oczyszcza je z zanieczyszczeń. Niezbędne są również dodatkowe akcesoria, jak maski, kable, ustniki. Doskonały i prosty w użytkowaniu inhalator pneumatyczno-tłokowy posłuży przez długie lata zarówno do terapii górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Model TM-NEB Baby może być użytkowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Inhalator ultradźwiękowy

To ciche urządzenie, które aplikuje lek zdecydowanie szybciej. Zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów i jest wygodny w stosowaniu. Bezgłośna praca, jak w przypadku modelu ultradźwiękowego LD pozwala na inhalację dziecka nawet podczas snu. Urządzenia posiadają również możliwość dostosowania wygodnej pozycji, a całość jest w pełni zautomatyzowana.

Jak stosować inhalator dla dzieci?

Przed rozpoczęciem procesu należy zapoznać się z instrukcją obsługi. W pierwszej kolejności należy umieścić stosowny lek w komorze i podłączyć wszelkie akcesoria. Końcówki należy przyłożyć odpowiednio do nosa lub ust. Pozostaje tylko włączyć urządzenie i gotowe. Czas inhalacji to zwykle 5 do 10 minut. Należy jednak pamiętać, ze komory należy czyścić po każdym zabiegu, a co kilka miesięcy wymieniać na nowe. Ponadto przy stosowaniu urządzenia przez kilku domowników, należy zadbać o osobne akcesorium dla każdego.

Zalety inhalatorów

Kiedy w domu choruje dziecko, inhalator staje się nieodzownym pomocnikiem. Posiada bowiem wiele istotnych zalet, a wśród nich:
– szybsza terapia i ulga podczas infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych,
– większa skuteczność leczenia poprzez dostarczenie leku do konkretnego odcinka dróg oddechowych,
– bezpieczeństwo terapii,
– wczesna inhalacja pozwala ograniczyć konieczność podawania dziecku antybiotyków,
– leczenie bez bólu, częstych wizyt u specjalisty.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Wybierając odpowiedni inhalator warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu urządzenie posłuży przez długi czas i spełni swoją rolę. Z pewnością należy zwrócić uwagę na jakość materiałów i sposób wykonania. Rynek bowiem oferuje tanie inhalatory, które jednak są nietrwałe i pękają. Podczas intensywnej eksploatacji często tracą szczelność, a wtedy stają się bezużyteczne. Dlatego warto wybierać takie urządzenia, które są solidne i trwałe, by służyły przez długi czas.
W przypadku opcji tłokowej należy również zwrócić uwagę na silnik. Im silniejszy, tym skuteczniejsza terapia, a lek dostanie się szybciej do docelowego miejsca chorobowego. Słabe silniki utrudniają proces leczenia.

W przypadku inhalatora przeznaczonego dla dziecka liczy się również wielkość cząsteczek. Zbyt duże osiądą bowiem w gardle i w nosie, co wpłynie na nieskuteczność inhalacji. Dobre modele posiadają ponadto zawór, który umożliwia regulację tempa zabiegu. Ponadto istotny jest również czas pracy ciągłej. 30 minut to optymalne rozwiązania, by poddać terapii dwójkę lub trójkę dzieci.

Gdzie kupić i ile kosztuje inhalator dla dzieci?

Dobry inhalator to wydatek rzędu 100 do 300 zł. Warto zatem rozsądnie podejść do zakupu i sprawdzić dokładnie parametry urządzenia, by służył nam przez długie lata. Doskonałe inhalatory w atrakcyjnej cenie poleca sklep Strefa Zdrowia, który specjalizuje się w sprzedaży tego typu sprzętu. Pełna oferta i dane techniczne urządzeń dostępne w kategorii Inhalatory.