Wkładki do butów ortopedyczne – sprawdzony sposób na bóle stawów i kręgosłupa

Wkładki do butów ortopedyczne, do butów sportowych

Mogłoby się wydawać, że wkładki do butów są zbędnym wydatkiem i nie mają większego wpływu na kondycję naszych stóp, ale prawda jest zupełnie inna. Niepozornymi wkładkami możliwe staje się nie tylko korygowanie ustawienia stóp, ale też zapewnienie wsparcia innym częściom ciała, w tym kolanom, biodrom czy nawet kręgosłupowi. Używanie ich skutkuje mniejszym obciążeniem i zmęczeniem kończyn dolnych, przeciwdziałaniem wadom postawy, niwelowaniem dolegliwości bólowych. Jak najbardziej warto wobec tego rozejrzeć się za odpowiednimi dla siebie wkładkami ortopedycznymi, gdyż płynie z tego szereg wymiernych korzyści dla każdego z nas.


Wkładki do butów – jak wybrać?

Nadrzędnym zadaniem wkładek ortopedycznych jest poprawienie jakości życia. Za ich pomocą można zredukować lub wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony różnych części ciała, łącznie z kolanami, biodrem czy kręgosłupem. Pomagają przy wadach postawy i niektórych schorzeniach ortopedycznych. Jeśli mają pełnić swoje funkcje, to powinny zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wymaga to wykonania badania podoskopowego, co służy ocenie rozkładania się sił na stopie i wykryciu deformacji typu płaskostopie czy haluksy. Wystarczy stanąć stopami na płycie specjalnego urządzenia, aby móc obserwować dokładnie ich spód, co ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych. Jeśli wada stopy jest niewielka, można skorzystać z gotowych wkładek, czyli takich profilaktycznych. Przy stwierdzeniu większych nieprawidłowości wymaga się już wykonania wkładek ortopedycznych na miarę w oparciu o wycisk stopy pacjenta.

Poznaj dostępne rodzaje wkładek ortopedycznych

Popularnymi wkładkami ortopedycznymi są te na płaskostopie. Przypadłość ta jest często spotykana w wieku dziecięcym i niestety lekceważona przez wielu rodziców, co niesie za sobą szereg poważniejszych konsekwencji w przyszłości. Płaskostopiu powinno się przeciwdziałać, a temu właśnie służą specjalne wkładki do butów. Dobiera się je w zależności od rodzaju przypadłości (płaskostopie podłużne, poprzeczne lub podłużno-poprzeczne). Wkładki mogą mieć wobec tego podniesienie od strony wewnętrznej, środkowej lub z boku.

Dalej mamy wkładki ortopedyczne niepełne, cenione za swoją miękkość i wygodę. Zakrywają one tylko dwie trzecie powierzchni stopy, co wystarczy do jej podparcia, ale nie do korygowania ustawienia. Jeśli ktoś boryka się z powodującą dolegliwości bólowe ostroga piętową, to takie wkładki będą świetnym wyborem. Do wyboru mamy też modele odciążające, czyli kolejny wariant wkładek profilaktycznych z miękkiego materiału. Jeszcze innym rodzajem wkładek są te chroniące przed stopą cukrzycową, czyli przeznaczone dla diabetyków, wzbogacone o dodatkowo o warstwę antybakteryjną. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie uciskać na newralgiczne miejsca, jednocześnie usprawniają krążenie krwi w stopach. Jeszcze innym rodzajem wkładek są modele twarde, po które sięga się przede wszystkim do skorygowania ustawienia stopy. Idealnie sprawdzają się przy wadach stóp, łącznie z płaskostopiem.

Wkładki do butów – zalety stosowania

Jeśli komuś zależy na zdrowych stopach, stawach i kręgosłupie, to jak najbardziej powinien zainteresować się wkładkami ortopedycznymi. Zapewniają one stopom bezpieczeństwo, stabilizują i amortyzują. Jako że dobiera się je do indywidualnych potrzeb użytkownika, można liczyć na idealne wyprofilowanie, co sprzyja prawidłowemu ustawieniu stawów. Za pomocą niepozornych wkładek ortopedycznych koryguje się zaburzenia i wady postawy, przeciwdziała ich powstawaniu i pogłębianiu wraz z wiekiem. Właściwie dobranymi wkładkami można nawet wyrównać długość nóg, jeśli jedna jest dłuższa lub krótsza od drugiej.

Noszenie wkładek ortopedycznych przekłada się na mniejsze ryzyko kontuzji ze względu na amortyzację mikrowstrząsów, które mają miejsce podczas poruszania się. Każdy krok jest dużym obciążeniem dla stóp, które odpowiadają za podtrzymanie całego ciała. Wkładka pochłania część wstrząsów, co przekłada się na bezpieczniejszy chód i trening. Osoby aktywne fizycznie mogą odnotować szereg wymiernych korzyści ze stosowania wkładek ortopedycznych. Nie chodzi tutaj tylko o mniejsze ryzyko kontuzji, ale też o poprawienie wyników treningowych. Wkładki do butów wspomagają dynamikę ruchu stopy, co skutkuje też większym komfortem. Dodatkowym plusem będzie lepsza koordynacja całego ciała. Na wewnętrznej stronie stopy znajduje się mnóstwo receptorów, których pobudzanie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu.

Dbaj o swoje stopy

Zdrowie stóp wpływa na nasze samopoczucie, dlatego należy dołożyć wszelkich starań do tego, aby nie doszło do powstania jakichkolwiek dysfunkcji tej istotnej części ciała. Zła kondycja stóp przełoży się nie tylko na ból śródstopia, ale też w rejonie stawu skokowego i biodrowego, odcinka lędźwiowego kręgosłupa i szyi. Do tego dochodzi stan zapalny ścięgna Achillesa, zaburzenia i wady postawy, niewłaściwe ustawienie kolan. Indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne zapewnią kompleksowe zabezpieczenie stopom, stawom i kręgosłupowi oraz wygodę chodzenia.

Dobrej jakości wkładki ortopedyczne kupimy w sklepie Strefa Zdrowia, który specjalizuje się w ich sprzedaży. W naszej ofercie znajduje się też szereg innych produktów wspierających zdrowie, kondycję ciała, rehabilitację. Wkładki do butów dostępne są pod adresem https://strefa-zdrowia.com.pl/kategoria/sprzet-medyczny/obuwie-zdrowotne/wkladki/.