Termometr bezdotykowy – rodzaje i zastosowanie

Termometr bezdotykowy i badanie temperatury u dziecka

Niezbędnym elementem wyposażenia domowej apteczki powinien być termometr. To właśnie dzięki niemu możemy w każdej chwili poznać temperaturę swojego ciała i wykryć stan podgorączkowy lub gorączkę, po czym odpowiednio zainterweniować na nieprawidłowości. Dawnej polegliśmy na termometrach rtęciowych, gdyż nie mieliśmy innego wyboru, co jednak wiązało się z ryzykiem zatrucia na skutek zbicia się przyrządu i uwolnienia szkodliwego pierwiastka. Na szczęście obecnie mamy dużo większy wybór, na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów termometrów. Coraz większą popularnością cieszą się modele bezdotykowe, które zapewniają błyskawiczny i dokładny pomiar temperatury nie tylko ciała, ale też otoczenia czy cieczy.


Poznaj zasadę działania termometrów bezdotykowych i ich rodzaje

Cieczowe termometry już dawno zostały wyparte przez nowocześniejsze modele, a wraz z rozwojem technologii rynek zdominował termometr bezdotykowy. Można spotkać je już nie tylko w placówkach medycznych, ale też w domowych apteczkach. Wynika to z licznych zalet tego typu urządzeń, coraz przystępniejszych ich cen, powszechności i uniwersalności. Termometry bezdotykowe określa się mianem laserowych ze względu na wysyłaną przez nie wiązkę świata. Wystarczy skierować ją przykładowo na czoło, które emituje promieniowanie podczerwone i wcisnąć przycisk, aby wyświetliła się konkretna wartość, zgodna z temperaturą powierzchni/otoczenia. Mogłoby się wydawać, że brak bezpośredniej styczności z ciałem czy substancją nie jest w stanie zagwarantować dokładniejszych pomiarów, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Do pomiaru dochodzi na skutek odczytu promieniowania cieplnego, które emituje każde ciało. Termometry bezdotykowe mierzą właśnie natężenie tego promieniowania.

Wyróżnić można termometry bezdotykowe radiacyjne, pasmowe lub barwowe. Różnią się one sposobem wykorzystania promieniowania cieplnego wysyłanego przez ciało. Modele barwowe opierają się na długości fal promieniowania. Na urządzenie to składa się system optyczny, detektor i układ pomiarowy z wyświetlaczem elektronicznym. Promieniowanie cieplne skupiane jest na systemie optycznym, a detektor odpowiada za jego konwersję w sygnał elektryczny, który zostaje następnie przetworzony przez układ pomiarowy, czego efektem będzie wskazanie konkretnej wartości dotyczącej bieżącej temperatury. W sprzedaży znajdują się nawet termometry, które mierzą ciepłotę ciała na podstawie ciepła podczerwieni emitowanej przez płynącą tętnicą krew. Wszystko to brzmi dosyć skomplikowanie, ale obsługa termometru bezdotykowego jest czymś banalnie prostym – trzeba tylko skierować czujnik urządzenia w czoło, nacisnąć przycisk i gotowe. Wystarczy dosłownie sekunda do zrobienia pomiaru, który zostanie wyświetlony momentalnie na ekranie termometru. Za najbardziej precyzyjne uznaje się termometry bezdotykowe z automatyczną kalibracją temperatury otoczenia względem ciała.

Termometr bezdotykowy – co przemawia na jego korzyść?

Za wyborem termometru bezdotykowego przemawia wiele zalet, a jedną z nich jest całkowita bezinwazyjność. Kolejnymi będą ogromna wygoda, łatwość w obsłudze, możliwość uzyskania natychmiastowego pomiaru i wykonania go ponownie bez konieczności czekania. W przypadku małych dzieci takie rozwiązanie okazuje się być idealne, gdyż nie lubią one mieć mierzonej temperatury, stają się marudne i trudno o dokładny pomiar. Termometrem bezdotykowym sprawdzimy ciepłotę ciała pociechy, która smacznie sobie śpi, je lub w trakcie zabawy. Termometry bezdotykowe to higieniczne rozwiązanie, które dodatkowo zmniejsza ryzyko zarażania się od chorego. Pomiaru temperatury dokonujemy na odległość, pacjent nie musi nawet niczego dotykać, co oczywiście ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

Termometr bezdotykowy zapewnia precyzję pomiarów, co zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi. W zależności od wybranego modelu można liczyć na poznanie temperatury nie tylko ciała, ale też otoczenia, substancji, wody w kąpieli, posiłków. Jak widać, jest to uniwersalne i wszechstronne urządzenie o wielu zastosowaniach. Niezależnie od tego czy przebywamy akurat w łazience, sypialni, pokoju dziecięcym samochodzie, termometrem bezdotykowym zawsze uzyskamy dokładny i szybki pomiar. Co więcej, wyposażony jest on w funkcję zapamiętywania ostatnich pomiarów, dzięki czemu nie musimy niczego zapisywać.

Na tym zalety się nie kończą

Nowoczesne termometry bezdotykowe posiadają duży i czytelny wyświetlacz, co ułatwia odczyt temperatury. Wyposażone są w mechanizm automatycznego wyłączania się po kilku sekundach nieużywania, co przekłada się na oszczędność baterii. Termometr bezdotykowy wysyła sygnały dźwiękowe i świetlne w zależności od wartości dokonanego pomiaru. Przykładowo prawidłowa temperatura ciała oznaczona jest kolorem zielonym, a stan podgorączkowy pomarańczowym, natomiast czerwony ekran wskazuje na gorączkę. W bardziej zaawansowanych modelach mamy nawet funkcję kalibracji, czyli automatycznego kalibrowania się urządzenia. Poinformują nawet o niewłaściwej odległości dokonywania pomiaru.

Różne modele termometrów bezdotykowych i nie tylko dostaniemy w naszym sklepie Strefa Zdrowia, specjalizującym się w ich sprzedaży.

Dostępne są one na stronie https://strefa-zdrowia.com.pl/kategoria/sprzet-medyczny/termometry/.