Poduszka ortopedyczna – pomoc dla szyi i kręgosłupa

Poduszka ortopedyczna i zadowolona kupująca

Kluczową kwestią w przypadku każdego z nas jest wysypianie się. Znaczenie ma jednak nie tylko odpowiednia ilość snu, ale przede wszystkim jego jakość. Możemy spędzać w łóżku nawet kilkanaście godzin dziennie i nadal wybudzać się w nocy, wstawać w złym humorze i borykać się z dolegliwościami bólowymi. Jeśli nie zadbamy o właściwy materac i poduszkę, można zapomnieć o komfortowym i regenerującym wypoczynku nocnym. Nie ma wtedy mowy o prawidłowym funkcjonowaniu, dlatego czas najwyższy zastanowić się, jak stworzyć sobie optymalne warunki do snu. Zwykłą, niewyprofilowaną poduszkę warto zamienić na model ortopedyczny.


Czym jest poduszka ortopedyczna i czy warto jej używać?

Zwykła poduszka nie zapewni nam komfortowego snu ze względu na nieprawidłowe wsparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Przekłada się to na brak możliwości utrzymania naturalnej pozycji podczas spania. Jako że w łóżku spędzamy wiele godzin każdego dnia, dobrze dobrana poduszka będzie kwestią priorytetową. Bez tego kręgosłup nie zachowa swoich naturalnych krzywizn, co przełoży się na brak regenerującego snu, niewyspanie, dolegliwości bólowe. Długoterminowo takie patologiczne ułożenie ciała może skutkować trwałym skrzywieniem kręgosłupa i szeregiem nieprzyjemnych objawów. Poduszka ortopedyczna została zaprojektowana w taki sposób, aby odciążyć kręgosłup, pozwolić na przyjęcie optymalnego ustawienia lordozy szyjnej. Spanie na takiej poduszce jest wybawieniem dla krążków międzykręgowych. Mięśnie i wiązadła mogą się zrelaksować, przez co my budzimy się zadowoleni, energiczni i zmotywowani do działania. Znika problem z uczuciem sztywności kręgosłupa i bólem.

Poduszka ortopedyczna to świetna opcja dla każdego, łącznie z dziećmi i seniorami. Wskazaniem do jej stosowania są przede wszystkim dolegliwości bólowe i sztywność kręgosłupa szyjnego. Warto po nią sięgać zarówno podczas rehabilitacji, jak i profilaktycznie. Zmniejsza ryzyko rozwoju dyskopatii i problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Jako że jest on codziennie narażany na duże obciążenia, szczególnie w przypadku wymuszonej pozycji głowy, staje się podatny na deformacje i przeróżne schorzenia. Warto zadbać o to, aby przynajmniej podczas snu zapewnić mięśniom rozluźnienie i odciążyć kręgosłup. W przypadku poduszek ortopedycznych nie ma miejsca niekontrolowane zmienianie ułożenia pod wpływem ciężaru głowy i zmiany pozycji ciała. Przyniesie ulgę przy zaburzeniach snu, bezdechu sennym, bólu głowy/szyi, chrapaniu, zespołach przeciążeniowych kręgosłupa, migrenie, dyskopatii napięciowej.

Jakie mamy do wyboru rodzaje poduszek ortopedycznych

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów poduszek ortopedycznych, dzięki czemu każdy użytkownik może dopasować odpowiedni dla siebie model, czyli do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i oczekiwań. Wymienić można tutaj podstawowy podział na poduszki ortopedyczne do spania, siedzenia, zagłówki, półwałki, na kręgosłup szyjny, dla dzieci, z pianki z sprężystej, z pianki z pamięcią, wodne, z gryki, sensoryczne. Klasyczne poduszki ergonomiczne mają nieregularną powierzchnię – dwie różnej wielkości wypustki, z wyższą znajdującą się u dołu. Do ich produkcji sięga się po specjalne pianki o konkretnym stopniu sprężystości. Dużą popularnością cieszą się poduszki ortopedyczne z pamięcią kształtu, które nazywa się potocznie memory. Ich fenomen polega na reagowaniu na ciepłotę ciała i idealnym dopasowywaniu się do kształtu głowy użytkownika. Po ustąpieniu nacisku powierzchnia poduszki powraca momentalnie do swojego pierwotnego kształtu.

Ciekawą opcja są poduszki lędźwiowe, które przypominają swoim kształtem półksiężyc. Ich zadaniem jest stabilizowanie dolnego odcinka kręgosłupa, co wspaniale sprawdza się w przypadku pozycji siedzącej u osób borykających się z bólem lędźwiowym. Mamy nawet poduszki ortopedyczne w wersji turystycznej, czyli idealne podczas podróży, ale nie tylko. Jak najbardziej warto po nie sięgać w domu i w biurze. Charakteryzuje je kształt rogala, przez co łatwo dopasowują się do szyi, zapewniając kręgosłupowi stabilność, odciążając go.

W sprzedaży znajdują się też poduszki ortopedyczne w wersji sensomotorycznej, która mają bardzo specyficzną budowę. Są okrągłe z gumowymi wypustkami po jednej stronie, które idealnie sprawdzają się do ćwiczeń. Wypełnia się je powietrzem, przez co przypominają bardziej piłkę niż poduszkę. W ich przypadku można mówić o aktywnym siedzeniu, ciągłym balansowaniu ciałem, co przyczynia się do wzmocnienia mięśni kręgosłupa. Mamy też ortopedyczne nakładki na siedzisko fotela czy krzesła. Wymuszają one przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, dzięki czemu kręgosłup może zachować naturalne krzywizny. Do dyspozycji są także kliny korygujące postawę podczas siedzenia, odpowiednio wyprofilowane.

Poduszka ortopedyczna – gdzie kupić?

W ofercie naszego sklepu Sfera Zdrowia znajduje się wiele modeli poduszek ortopedycznych renomowanych producentów, które cechują się wysoką jakością, bezpieczeństwem i najwyższym komfortem użytkowania. Sklep specjalizuje się między innymi sprzedażą tego typu produktów, dlatego warto zapoznać się z naszą ofertą dostępną pod adresem https://strefa-zdrowia.com.pl/kategoria/sprzet-medyczny/poduszki-do-spania/.