Wykorzystanie chodzików w rehabilitacji dzieci

Różnego rodzaju chodziki balkoniki są często stosowane podczas rehabilitacji dorosłych. Czasami jednak wsparcia w chodzeniu potrzebuje dziecko, dla którego zwykły balkonik jest po prostu za duży. Do rehabilitacji maluchów stworzono więc specjalne chodziki, które rozmiarami dostosowane są do potrzeb maluchów.

Rodzaje chodzików

W naszym sklepie dostępne są różne rodzaje chodzików. Odpowiedni model powinien być wybrany po konsultacji z lekarzem. Chodziki mają różną budowę. Przykładowo, balkonik z obręczą jest dobrym wyborem dla dzieci w wieku 4 lat. Obręcz uniemożliwia maluchowi wypadnięcie z balkonika. Dzieci starsze i bardziej sprawne, powinny korzystać z prostego chodzika, który umożliwia poruszanie się do przodu. Blokada tylnych kół sprawia, że cofnięcie się jest niemożliwe – a to z kolei zabezpiecza malucha przed upadkiem do tyłu. Chodzik bez zabezpieczenia z przodu wyrabia u dziecka odruch równowagi, ćwiczy prawidłową postawę i nie utrudnia mu podchodzenia do sprzętów domowych. Dla dzieci, które chodzą, lecz potrzebują odrobiny wsparcia, dedykowane są balkoniki rehabilitacyjne o bardzo prostej konstrukcji, często wyposażone w koszyczek, w którym pociecha może przenosić swoje rzeczy. Lekkie, proste chodziki są wygodne w użytku domowym, jak i w szkole bądź na wycieczce. W przypadku niektórych schorzeń lepszym wyborem będzie chodzik z podparciem pod pachami – o tym musi zadecydować lekarz. Dzieciom, które wymagają większej kontroli tułowia przy utrzymywaniu pozycji pionowej, zazwyczaj zaleca się chodziki ze specjalnymi majtkami z neoprenu. Chodzenie w tego typu chodziku wzmacnia mięśnie, kości, redukuje przykurcze stawów, zmniejsza spastyczność, poprawia koordynację oraz zaufanie do własnego ciała.

Jak wybrać chodzik?

Poza wzięciem pod uwagę zaleceń lekarza warto poszukać chodzika, który będzie rósł wraz z dzieckiem. Im lepszej jakości produkt wybierzemy, tym dłużej zachowa on swój estetyczny wygląd. Chodzik, aby był w pełni bezpieczny dla dziecka, należy kupić w wyspecjalizowanym sklepie medycznym lub rehabilitacyjnym.