Gumy do ćwiczeń – wszystko co warto wiedzieć

Gumy do ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń nie służą wyłącznie do treningów siłowych, ale są wykorzystywane również do stretchingu, rozgrzewki, rehabilitacji. Używanie ich pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności po przebytej kontuzji oraz na wzmocnienie mięśni i ich masy. Stosowanie taśm rehabilitacyjnych przyczynia się do zwiększenia efektowności terapii, zakresu ruchu i poprawy elastyczności włókien mięśniowych.


Gumy do ćwiczeń – jakie mamy do wyboru?

Gumy do ćwiczeń to nic innego jak lateksowe, bardzo elastyczne taśmy. Wykorzystywane są one podczas treningów, służą do rozciągania, stanowią uzupełnienie rehabilitacji. Wykorzystuje się je nie tylko w sporcie i rekreacji, ale te w przypadku kontuzji. Mogą być alternatywą dla klasycznych ciężarków i hantli, pozwalając na wykonywanie ćwiczeń oporowych. W zależności od koloru taśmy różnią się grubością i właśnie siłą oporu. Jest to najprostsze i zarazem bardzo skuteczne narzędzie rehabilitacyjne, po które można sięgnąć w dowolnym miejscu, zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, używać w różnych pozycjach. W zależności od producenta stosowana kolorystyka może być inna, ale zwykle wygląda to tak, że zielone i niebieskie taśmy są przeznaczone dla amatorów, osób niewytrenowanych, rozpoczynających swoją przygodę z gumami do ćwiczeń. Z kolei żółte i czerwone są już bardziej wymagające i stawiają większy opór mięśniom. Osobom niestroniącym od aktywności fizycznej, chcącym uzyskać efekt mocniejszej stymulacji mięśniowej, można polecić taśmy w wersji czarnej i srebrnej. Sportowcom zawodowym do treningu siłowego służą złote taśmy, stosowane także w gabinetach rehabilitacyjnych, zapewniające maksymalnie mocny opór.

Gumy do ćwiczeń występują pod wieloma postaciami, ale trzema głównymi rodzajami są taśmy pilates, gumy oporowe i mini bands. Te pierwsze wspaniale sprawdzają się w stretchingu, jodze i rehabilitacji. Gumy pilates mają długość 120-180 cm, różnią się szerokością i grubością, stawiają opór 5-25 kg. Gumy oporowe mogą mieć długość do nawet dwóch metrów, zapewniają zdecydowanie większy zakres oporów – od zaledwie 1,5 kg do niemalże 160 kg. W ich przypadku można też mówić o większej trwałości. Jeśli komuś zależy między innymi na powrocie do formy, wzmocnieniu mięśni, warto w nie zainwestować. Dużo mniejsze są mini bands, czyli taśmy o obwodzie od 50 do 60 cm. Sięga się po nie przede wszystkim w przypadku ćwiczeń na dolne partie ciała. Opór stawiany przez te gumy wynosi od 5 do 25 kg. W przypadku urazów barków, kolan i łokci należy wybierać taśmy z niewielkim oporem, czyli właśnie takie jak mini bands i pilates, a z gum oporowych te najcieńsze.

Jakie korzyści płyną z używania gum do ćwiczeń?

Regularne ćwiczenia przy użyciu taśm obrotowych sprzyjają poprawie siły mięśniowej. Możliwość dobrania stopnia jej oporu pozwala na dopasowanie ćwiczeń do aktualnych potrzeb i możliwości. Kolejną zaletą jest zwiększenie wytrzymałości podczas wysiłku. Poprawia się także koordynacja ruchowa, czyli terapia progresuje. Ćwiczenia z taśmami wpływają korzystnie na propriocepcję. Można oczekiwać precyzyjniejszej równowagi, szybszego powrotu do zdrowia, poprawienia kondycji fizycznej.

Jak ćwiczyć z taśmą oporową?

Gumy do ćwiczeń ze względu na swoją uniwersalność mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Obciążenie reguluje się chwytem – szerszym lub węższym, w zależności od preferencji i potrzeb. Zanim jednak przystąpimy do ćwiczeń z gumą, trzeba wykonać rozgrzewkę. Z kolei po zakończeniu aktywności z taśmami powinno się przejść do tych rozciągających. Taśmy mogą być używane dosłownie w każdym miejscu, łącznie z domowym zaciszem, podczas oglądania telewizji.

W zależności od tego, jak dużą rozciągliwość ma wybrana taśma, można z łatwością dobrać obciążenie do konkretnych ćwiczeń i możliwości osoby je wykonującej. Nie powinno być żadnych trudności z wykonaniem piętnastu powtórzeń danego ćwiczenia. Taśma zawsze powinna być lekko napięta, bezpiecznie trzymana. W przypadku ćwiczeń rozciągających i wzmacniających wymaga się odpowiedniego przymocowania – można stanąć na taśmie, zaczepić ją o coś stabilnego lub przywiązać. W przypadku gum oporowych jest tak, że im mocniej się je rozciąga, tym bardziej się przeciwstawiają i tworzą większy opór.

Gdzie i jak kupić dobre gumy do ćwiczeń?

Ze względu na rosnącą popularność gum do ćwiczeń, zaczęły być one powszechnie dostępne – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że każdy znajdzie dla siebie te odpowiednie, ale kluczową kwestią będzie kupienie tych dobrej jakości. Warto wobec tego wyposażyć się w sprzęt rehabilitacyjny w sprawdzonym sklepie, jakim jest chociażby nasz sklep Strefa Zdrowia, specjalizujący się w sprzedaży takiego typu akcesoriów. Klienci mogą u nas zawsze liczyć na najwyższą jakość i fachowe doradztwo. Gumy do ćwiczeń i taśmy, dostępne są pod adresem https://strefa-zdrowia.com.pl/kategoria/sprzet-rehabilitacyjny/tasmy-do-cwiczen/.

Przy wyborze gumy do ćwiczeń należy mieć na uwadze materiał, z którego została wykonana. Najlepsze są te w całości z lateksu, bez zbędnych domieszek, co przekłada się na największą wytrzymałość. Istotny będzie także stopień oporowości taśmy, na co wpływa jej szerokość i grubość. Na początek wystarczy guma z niskim lub średnim oporem. Kierować trzeba się tutaj kolorystyką, która wskazuje na stopień oporowości. Ważna będzie też budowa samej gumy – do wyboru są nie tylko takie w postaci standardowej opaski, ale mogą mieć też przykładowo praktyczne uchwyty.