Jak działają materace przeciwodleżynowe?

Odleżyny to przypadłość pacjentów, którzy są przykuci do łóżka lub wózka inwalidzkiego. Pojawiają się tam, gdzie skóra poddawana jest długotrwałemu uciskowi. Nawet kołdra „uciskająca” bez przerwy to samo miejsce może je powodować. Zazwyczaj odleżyny pojawiają w miejscach najbardziej obciążonych: na potylicy, łokciach, piętach czy kości ogonowej. Lekkie odleżyny sprawiają choremu dyskomfort, lecz stosunkowo łatwo można je wyleczyć. Zaniedbane jednak zmieniają się w jątrzące się rany, które doprowadzają do zgonu pacjenta. Profilaktyka przeciwodleżynowa jest więc niezwykle ważna.

Opieka nad chorym

Pacjent, który jest przykuty do łóżka, wymaga regularnego doglądania. Należy zmieniać mu pozycję co 2-4 godziny, aby przez pościel i materac uciskane były inne części ciała. Dla pacjentów, którzy mogą się chociaż trochę poruszać, warto kupić lub wynająć łóżko rehabilitacyjne z uchwytami. Dzięki nim sami będą mogli zmieniać pozycję chociaż o kilka centymetrów. Dobrym pomysłem jest też zakup materaca przeciwodleżynowego. Materace mają różną budowę, jednak to samo zadanie – odciążanie stale uciskanej skóry. Jak działają? Zbudowane są z różnego rodzaju komór lub rękawów, do których co jakiś czas naprzemiennie pompa wtłacza powietrze lub je odsysa. Dzięki temu materac regularnie zmienia miejsca ciała, w których podpiera chorego. Materac bąbelkowy zapewnia odpowiednią wentylację, ukrwienie i izolację cieplną miejsc narażonych na powstawanie odleżyn. Niektóre z nich są wyposażone w systemy mikro-wentylacji umożliwiające lepszą cyrkulację powietrza, co zmniejsza potliwość skóry. Miejsca szczególnie narażone na odleżyny powinny być kilkakrotnie w ciągu dnia masowane. Zabieg ten poprawia ich ukrwienie. Przeciwodleżynowe działanie mają też proste ćwiczenia z chorym, np. delikatne zginanie jego rąk czy nóg. Niezwykle istotna jest czystość i wygoda łóżka. Leżącej na nim osobie mogą doskwierać wszelkiego rodzaju zagniecenia prześcieradła, okruszki, czy zagubione tabletki. W łóżku nie może być nic, co dodatkowo mogłoby obciążać skórę. W ciągu doby trzeba też kilkukrotnie poprawiać ułożenie pościeli, aby nie uciskała chorego cały czas w tym samym miejscu.

Leczenie odleżyn

Leczenie odleżyn jest procesem długotrwałym. Zaczerwienienia i stwardnienia leczy się zazwyczaj przy pomocy specjalnych maści, które utrzymują wilgoć skóry, lecz pozwalają jej cały czas oddychać. Trudniejsze, jątrzące się odleżyny są bardzo bolesne dla chorego i wymagają kontroli lekarza. Dopiero po ich analizie może on powiedzieć, jaki sposób będzie najbezpieczniejszy i najbardziej skuteczny na ich wyleczenie.