Orteza to rodzaj aparatu ortopedycznego, którego nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów: ortopedyczna proteza. Jej podstawowym zadaniem jest unieruchomienie stawu, dzięki czemu ból związany z urazem jest mniejszy, a proces powrotu do zdrowia przyspieszony. Ponadto ortezy w znacznym stopniu odciążają stawy, więzadła oraz mięśnie.
W odróżnieniu od gipsu, ortezy są lżejsze, wygodniejsze, zapewniają cyrkulację powietrza i wywierają mniejszy nacisk na kość, mięśnie i nerwy.
Ortezy i stabilizatory szczególnie polecane są sportowcom, zarówno w celu uniknięcia kontuzji, jak w okresie rekonwalescencji po urazie.
Ortezy można podzielić ze względu na ich twardość:
- sztywne, przeznaczone przede wszystkim dla sportowców po kontuzjach
- półsztywne, przeznaczone dla sportowców w końcowej fazie leczenia uszkodzenia stawów
- miękkie i elastyczne stabilizatory, przeznaczone dla osób borykających się z bólami reumatycznymi
Ortezy można podzielić również ze względu na miejsce ich stosowania:
- orteza odcinka szyjnego kręgosłupa – tzw. kołnierz ortopedyczny
- orteza odcinka piersiowego kręgosłupa – tzw. gorset ortopedyczny
- orteza dłoni – najczęściej stosowana przy kontuzjach nadgarstka oraz w u osób z rozpoznanym zespołem cieśni nadgarstka
- orteza stawu barkowego – stabilizuje ramię po urazach oraz operacjach w obrębie stawu barkowego
- orteza stawu łokciowego – zalecana sportowcom, u których rozpoznano uraz zwany łokciem tenisisty czy łokieć golfisty. Pomaga zapobiegać urazom osobom uprawiającym sport wyczynowo.
- orteza stawu biodrowego – stosowana u pacjentów po operacjach na stawie biodrowym
- stabilizator stawu skokowego – wykorzystywana po złamaniach i skręceniach stawu skokowego. Zalecana osobom m.in. z urazami ścięgna Achillesa
- orteza stawu kolanowego – stosowane przez sportowców w celu uniknięcia bolesnych kontuzji kolana oraz odciążenia i stabilizacji stawu
Przy wyborze ortezy należy pamiętać, że o zasadności jej zastosowania powinien decydować specjalista: ortopeda, fizykoterapeuta czy reumatolog. To lekarz wyznacza czas, częstotliwość i sposób jej użytkowania. Równie ważne jest aby zakupu ortezy dokonać w dobrym sklepie ortopedycznym, gdzie możemy liczyć na fachową poradę i sprzęt najwyższej jakości.