Jak nabyć wózek inwalidzki z refundacją NFZ?

Ceny wózków inwalidzkich zaczynają się od kilkuset złotych. Najtańsze są to podstawowe, ręczne modele. W przypadku znacznie bardziej zaawansowanych sprzętów koszt może sięgać nawet kilkunastu złotych. Wyższe ceny dotyczą przede wszystkim specjalnych wózków do rehabilitacji, elektrycznych lub spacerowych dla dzieci. To spory wydatek, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że w większości przypadków pacjenci oprócz wózka mają też szereg innych wydatków związanych z leczeniem. Dlatego też warto postarać się u uzyskanie refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup takiego sprzętu.

W tym artykule podpowiemy, co należy zrobić, aby uzyskać refundację z NFZ na wózek inwalidzki.

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup wózka inwalidzkiego?

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do lekarza specjalisty, czyli ortopedy, neurologa, reumatologa lub lekarza rehabilitacji medycznej. Dopiero lekarz specjalista, który ma do tego uprawnienia (podpisana umowa z NFZ), może wypisać zlecenie na zaopatrzenie pacjenta w odpowiedni wózek inwalidzki. Zlecenie musi być wypisane na specjalnym druku. Musi zawierać też tzw. kod zaopatrzenia, który określa odpowiedni typ wózka dedykowanego pacjentowi.

Z wypisanym przez lekarza zleceniem należy udać się do swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie zostanie potwierdzona realizacja zlecenia. Następnie trzeba już tylko udać się do sklepu medycznego w celu zakupu odpowiedniego wózka inwalidzkiego.

Jakie rodzaje wózków objęte są refundacją NFZ?

Trzeba pamiętać, że refundacją objęte są wyłącznie określone modele wózków. Pacjenci mogą się ubiegać o dofinansowanie następujących modeli:

  • urządzenie multifunkcyjne: funkcja pionizacji, stabilizacja w pozycji siedzącej i leżącej z funkcją transportową
  • wózek inwalidzki ręczny
  • wózek inwalidzki ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku
  • wózek inwalidzki specjalny dla dorosłych
  • wózek inwalidzki specjalny dla dzieci

Oprócz tego pacjenci mogą ubiegać się o refundację poduszki przeciwodleżynowej pneumatycznej, a także materaca przeciwodleżynowego.