Rower trójkołowy jako narzędzie terapeutyczno-rehabilitacyjne

Rowery trójkołowe są coraz częściej wykorzystywanym narzędziem w trakcie rehabilitacji i nie tylko. Pojawia się coraz więcej modeli tych pojazdów, które przeznaczone są zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, w tym seniorów. Dzięki nim osoby mające problemy z chodzenie, równowagą czy innymi dolegliwościami mogą dbać o swoje zdrowie i kondycję w bezpieczny sposób. Rowery trójkołowe wykorzystywane są podczas ćwiczeń, ale z powodzeniem służą również do codziennych zastosowań podczas przemieszczania się na dalsze odległości.

Krótka charakterystyka rowerów trójkołowych

Rowery trójkołowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają trzy stabilne koła. To właśnie za sprawą takiej budowy gwarantują wyjątkową równowagę, co z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo jazdy. W niektórych modelach dodatkowo tylne koła są grubsze i wyposażone w gumy z bieżnikiem, co dodatkowo stabilizuje pojazd podczas jazdy.

Oprócz tego cechą charakterystyczną ich konstrukcji jest obniżona rama, dzięki czemu łatwiej wsiąść na pojazd. Chociaż rowery trójkołowe są dość stabilne i wyglądają dość masywnie, to jednak wyróżniają się lekkością, co dodatkowo wpływa na wygodę ich użytkowania.

Te modele rowerów zwykle posiadają szereg opcji dodatkowych, które wpływają na bezpieczną i ustabilizowaną jazdę. Użytkownik rowery nie musi martwić się o przypadkowy upadek podczas jazdy. Jest to więc doskonały sprzęt, który wspomaga rehabilitację i aktywizację osób z różnymi ograniczeniami ruchowymi.

Standardowo rowery trójkołowe występują z systemem ostrego koła. Oznacza to, że aby jechać, należy ciągle pedałować. Takie rozwiązanie jest wskazane w przypadkach, gdy podczas rehabilitacji niezbędny jest intensywny, ciągły ruch nóg. Możliwe jest jednak zamówienie również roweru z tzw. wolnym kołem.

Korzyści z jazdy na rowerach trójkołowych

Jazda na rowerze trójkołowym ma wiele istotnych korzyści. Wpływa nie tylko na zdrowie, ale i dobre samopoczucie. W przypadku dzieci i młodzieży jest to doskonałe narzędzie terapeutyczne, rehabilitacyjne dla osób z porażeniem mózgowym. Sprawdza się w przypadku zaburzeń poczucia równowagi. Ruchy wykonywane podczas jazdy na rowerze wpływają pozytywnie na utrzymanie układu mięśniowo-kostnego w dobrej kondycji, poprawia krążenie, oddychanie. Co ważne w przypadku dzieci, jest to również doskonały sposób na świetną zabawę i urozmaicenie codziennych ćwiczeń.

Z kolei dla osób dorosłych, w tym seniorów, oprócz korzyści zdrowotnych, takich jak m.in. wzmocnienie mięśni nóg, rąk i całego korpusu, rower może ułatwiać codzienne poruszanie się na dalsze odległości, np. wykonywanie zakupów.